Spalio 17 d. Lietuvoje pirmą kartą įvyko Baltijos šalių reguliacinių reikalų komitetų konferencija, kurią organizavo Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA) kartu su Vaistų gamintojų asociacija (VGA). Renginyje savo patirtimi ir įžvalgomis dalijosi Europos farmacijos industrijos atstovai.
Baltijos šalių konferencijoje susirinko apie 90 žmonių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų Europos Sąjungos (ES) šalių. Bendroje diskusijoje dalyvavo farmacijos sektoriaus, valstybinių institucijų bei suinteresuotų išorinių partnerių atstovai.
Ši konferencija reguliacinių reikalų komitetų bendruomenei suteikia galimybę įvertinti užsienio šalių gerąją patirtį, aptarti sektoriuje kylančius iššūkius ir vieningai jiems pasiruošti.
„Farmacijos industrijos reguliacinių reikalų srityje vykstantys pokyčiai visoje Europoje turi būti suprasti ir įgyvendinti vieningai, veikiant viena kryptimi, pagal bendrą strategiją. Todėl siekiant įveikti šių pokyčių keliamus iššūkius, tarpinstitucinis bendradarbiavimas turi vykti ne tik vienos valstybės lygmeniu, bet ir visose Baltijos šalyse – bendradarbiaujant ir farmacijos industrijai, ir valstybinėms šalių insitucijoms. Kaimyninės šalys susiduria su panašiomis reguliacinių reikalų problemomis ir iššūkiais, todėl atviro dialogo pagalba galime tai kartu įveikti visų trijų šalių pacientų labui“, – sako Evelina Dovidonienė, IFPA Reguliacinių reikalų komiteto pirmininkė.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė Kristina Povilaitienė konferencijos dalyviams pristatė vaistų registravimo tendencijas Lietuvoje, užsienio ekspertai aptarė reguliavimo optimizavimo priemones, inovacijų vertę ir jų prieinamumą Baltijos šalių pacientams bei įvertino ateities perspektyvas Europoje.
Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (EFPIA) atstovas Nick Sykes Baltijos šalių konferencijos dalyviams pristatė EFPIA Reguliavimo strategiją iki 2030 metų ir apžvelgė vaistų kūrimo ateitį.
EFPIA reguliacinių reikalų strategijoje yra numatyta ateityje turėti judrią, konkurencingą reguliavimo sistemą Europoje, kurioje atsispindėtų mokslo ir technologijų pažanga bei būtų vystoma inovacijų sistemos plėtra.
„Mums svarbu išgirsti kaip turi vystytis europinė reguliavimo aplinka, kad pasauliniame kontekste Europa išliktų priešakyje ir būtų pajėgi konkuruoti su tokiomis šalimis, kaip Japonija ar Kinija. Šioje konferencijoje turime galimybę įvertinti platesnį kontekstą ir pamatyti, kokius žingsnius reikia atlikti, kad visi kartu pasiektume užsibrėžtų tikslų. EFPIA strategija nurodo, jog tam didelę įtaką turi suinteresuotų šalių įsitraukimas ir aktyvus bendradarbiavimas visuose lygmenyse – nuo nacionalinio iki europinio, todėl privalome atkreipti į tai dėmesį“, – sako IFPA direktorė Agnė Gaižauskienė.
Konferencijoje „DIA Board of directors“ atstovė Angelika Joos daug dėmesio skyrė partnerystės svarbai ir bendradarbiavimo galimybių aptarimui, pristatydama profesinį reguliacinių reikalų komitetų tinklą ir jo veiklą Europoje.
Užsienio ekspertai taip pat akcentavo Baltijos šalių reguliacinių priemonių optimizavimą, kurios gali turėti tiesioginės įtakos šalių pacientams. „Medicines for Europe“ atstovės Sabrinos Conti LL.M teigimu, inovacijų integracija į farmacijos industriją ir priemonių modernizavimas gali padėti pagreitinti vaistų registravimo procesus, taip pagerinant jų prieinamumą pacientams.
Konferencijoje taip pat daug dėmesio skirta Falsifikuotų vaistų direktyvos įgyvendinimui Baltijos šalyse, aptariant kylančius iššūkius Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje bei įvertinta naujausių reglamentų įtaka Baltijos šalių farmacijos sektoriui.
Baltijos šalių reguliacinių reikalų komitetų konferencijoje taip pat dalyvavo Svetlana Šlekienė (VGA), Edgaras Narkevičius (IQVIA), Inese Erdmane (NMVO Latvija), Raul Mill (NMVO Estija), Tomas Petkevičius (NMVO Lietuva) ir kiti.