Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2016 metais Lietuvoje cukriniu diabetu sirgo apie 104 tūkst. pacientų, iš jų apie 99 tūkst. buvo diagnozuotas antrojo tipo diabetas.
Nors kalbama apie tą pačią ligą, tačiau pirmojo ir antrojo tipo cukrinis diabetas iš esmės yra skirtingos ligos. Pirmojo tipo cukrinį diabetą lemia autoimuninis kasos beta ląstelių pažeidimas, dažniausiai nulemtas genetinių veiksnių ir sukeliantis absoliutų insulino deficitą. Jam būdingi tokie simptomai kaip troškulys, dažnas šlapinimasis, kūno svorio mažėjimas, didelis bendras silpnumas, atsirandantis acetono kvapas – visi jie rodo insulino trūkumą.
Visame pasaulyje dažniau yra nustatomas antrojo tipo cukrinis diabetas, kurį lemia ne genų nulemtas insulino trūkumas, o sutrikęs insulino veikimas periferiniuose audiniuose ir kepenyse. Šio tipo cukrinis diabetas yra tiesiogiai susijęs su nutukimu, todėl sergančiųjų skaičius proporcingai didėja ir toliau plintant nutukimo epidemijai.
Sergantieji antrojo tipo diabetu gali ilgai nejausti jokių simptomų, nes liga vystosi palaipsniui, simptomai gali būti neišreikšti ir tai lemia vėlyvą antro tipo cukrinio diabeto diagnozavimą, kuomet jau yra ligos komplikacijos ir prarasta dalis laiko ankstyvam diabeto gydymui.
Daugiau apie tai – 15min.lt.