Sudėtinga kepenų liga, kurią sukelia hepatito C virusas (HCV), yra sunki našta visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Kasmet mūsų šalyje šis virusas pražudo apie 120 žmonių, o daugiau nei 50 tūkst. žmonių Lietuvoje gyvena nežinodami, kad yra jo nešiotojai. Šią statistiką galima pakeisti, tačiau tam reikia medikų ir valdžios institucijų įsitraukimo bei didesnio visuomenės dėmesio.
Remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos 2016 m. duomenimis, visame pasaulyje hepatito C virusu užsikrėtusių žmonių skaičius siekė 71 mln. Tais pačiais metais tai tapo net 399 tūkst. žmonių mirčių priežastimi, todėl įvairiose pasaulio šalyse yra aktyviai įgyvendinamos diagnostikos ir gydymo programos kovai su šiuo klastingu virusu.
Pasak Agnės Gaižauskienės, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorės, aktyvią kovą su HCV lėmė šiuolaikinės gydymo galimybės. Prieš šešerius metus buvo sukurti efektyvūs vaistai, kuriais liga yra išgydoma per vos 2–3 mėnesius. Tai leido Pasaulio sveikatos organizacijai iškelti tikslą eliminuoti hepatito C virusą visame pasaulyje iki 2030 m.
„Kad pasiektume visišką HCV eliminavimą, kiekviena valstybė, taip pat ir Lietuva, turi sutelkti dėmesį į jau užsikrėtusių žmonių diagnostiką ir gydymą. Pasaulis siekia įgyvendinti šį tikslą, todėl svarbu, kad ir mūsų šalyje HCV eliminavimas būtų valstybės sveikatos priežiūros prioritetas. Šiandien turime susitelkti šalies viduje ir glaudžiai bendradarbiauti su visomis suinteresuotomis institucijomis bei šios srities ekspertais“, – sako A. Gaižauskienė.
Daugiau apie tai – naujienų portale delfi.lt.