Visos naujienos

Diskusija dėl inovatyvių vaistų prieinamumo Lietuvos pacientams

2018 10 04

Šiandien Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA) organizavo diskusiją apie atnaujinamą sveikatos technologijų vertinimo modelį. Dialogui pakviesti sprendimų priėmėjus ir naujojo modelio vykdytojus paskatino siekis aptarti kylančius iššūkius ir noras rasti geriausią sprendimą, kaip gerinti inovatyvių vaistų prieinamumą Lietuvos pacientams.

Sveikatos technologijų vertinimo modeliai peržiūrimi ir atnaujinami visose šalyse, o prieš keletą metų tokios iniciatyvos buvo imtasi ir Lietuvoje. Žinant numatomus vertinimo modelio pakeitimus, IFPA ėmėsi iniciatyvos ir sukvietė suinteresuotas šalis juos aptarti atviroje diskusijoje.

„Siekiame sveikatos technologijų vertinimo modelio pakeitimus aptarti garsiai, dalyvaujant visoms suinteresuotoms šalims, kad išvengtume galimų spragų, o sprendimai būtų priimami efektyviau. Svarbiausia išsiaiškinti, kaip naujasis sveikatos vertinimo modelis pagerins inovatyvių vaistų prieinamumą Lietuvos pacientams, kadangi tai yra vienas mūsų prioritetų“, – sakė IFPA Valdybos pirmininkė Jūra Smilgaitė.

Renginyje diskutavę suinteresuoti asmenys iškėlė atvirą klausimą – ar inovatyvūs vaistai bus geriau prieinami mūsų šalies pacientams? Naujojo sveikatos vertinimo modelio rengėjai tikino, kad vaistų prieinamumas gerėja, kai yra tikslingai paskirstomos lėšos ir atrenkami reikalingi vaistai, siekiant didesnės naudos pacientams. Tikimasi, kad naujasis modelis padės pasiekti minėtų rezultatų.

Diskusijos dalyviai buvo kviečiami atkreipti dėmesį į vaistų vertinimo lankstumą, kadangi kartu su naujuoju modeliu atsiranda ir farmakoekonominio poveikio vertinimas, kurio anksčiau Lietuvoje nebuvo.

„Įdiegus naująjį modelį, norima nustatyti griežtą ekonominį vertinimo kriterijų, kurio neatitinkantis vaistas, nepriklausomai nuo jo vertės pacientams, nebūtų kompensuojamas. Tokiu atveju atsiranda grėsmė, kad daugelis vaistų onkologinėms ligoms gydyti nebus prieinami Lietuvos pacientams. Mūsų siekis, kad vertinimo sistema būtų lankstesnė – tai užtikrintų, kad inovatyvūs vaistai pasiektų kuo daugiau pacientų, o tai leistų laiku valdyti ligą“, – sako IFPA Vaistų prieinamumo gerinimo komiteto pirmininkas, diskusijos moderatorius Liudas Krisiukėnas. 

Griežtą kriterijų vaistams bandė įvesti daugelis užsienio šalių – Švedija, Didžioji Britanija ir mūsų kaimyninės šalys. Tokia praktika parodė, kad vaistai, kurie skiriami onkologinėmis arba itin retomis ligomis sergantiems pacientams, dažnai neatitinka nustatyto kriterijaus ir nėra patvirtinami.

Siekiant atkreipti dėmesį į kitų šalių gerąją patirtį, organizuotoje diskusijoje dalyvavo ir Vengrijos nepriklausomos tyrimų ir konsultavimo įmonės „Ideas & Solutions“ vadovas David Danko, kuris pristatė vertinimo modelio taikymo patirtį kitose Europos Sąjungos šalyse – Vengrijoje, Bulgarijoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

„Sveikatos technologijų vertinimo modelio atnaujinimas yra nepaprastai geras dalykas, tačiau reikėtų visiems geriau susitelkti į patį procesą ir prieš pritaikant tarptautinį modelį, Lietuvoje, atsižvelgti į šalies aplinkybes. Žinoma, naujas modelis turi būti ekonomiškai efektyvus, jeigu taip nebus – tai neturės prasmės“, – pasakodamas apie kitų šalių patirtį teigė D. Danko.

Renginyje dalyvavęs Švedijos Farmakoekonomikos instituto vadovas Mr. Ulf Persson, tikino, jog sistema turi būti lankstesnė. Jo teigimu, sprendimai turi būti priimti vertinant ekonominę, tačiau jokiu būdu nepamirštant ir terapinės vaisto naudos. „Biudžeto sistema privalo būti lanksti.  Mes turime žiūrėti ir į naudą, ne tik į kainą. Ekonominis efektyvumas negali būti vienintelis kriterijus, priimant sprendimus“, – teigė U. Persson.

Renginio metu vykusioje diskusijoje dalyviai aptarė pacientams numatomą naudą. Pasak sveikatos technologijų vertinimo modelio rengėjų, nustatytas ekonominis slenkstis skatins derybas dėl kainų su inovatyvių vaistų gamintojais. Tačiau esminė nauda, kurios tikimasi įdiegus naująjį modelį – mažesni mirtingumo rodikliai, ilgesnis ir kokybiškesnis pacientų gyvenimas.

Diskusijoje dalyviai aptarė atnaujinamo sveikatos technologijų vertinimo modelio lankstumo galimybes, galimus trikdžius ir iššūkius, taip pat kalbėjo apie kaštų efektyvumo įtaką vaistų prieinamumui ir pacientams numatomą naudą, įdiegus naująjį modelį.

 

        

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.