Europos Komisija kovo 25 d. ketina svarstyti galimybę COVID-19 vakcinoms taikyti eksporto iš ES erdvės draudimą. IFPA, kaip EFPIA narė, nepalaiko tokio sprendimo. Manome, kad šis EK draudimas gali pakenkti vakcinų tiekimui tiek Europoje, tiek visame pasaulyje.
Suprantame nerimą dėl laikino į ES tiekiamų COVID-19 vakcinų kiekio sumažėjimo ir ES siekį turėti kuo daugiau vakcinų per kuo trumpesnį laiką, tačiau eksporto draudimas šio tikslo pasiekti nepadės. Vakcinų gaminimas yra itin sudėtingas ir kompleksiškas procesas, o politinės priemonės kaip tik turėtų padėti stiprinti pasaulines tiekimo grandines ir taip paskatinti vakcinų gamybą.
Tuo tarpu eksporto draudimas gali turėti daugiau neigiamos įtakos ir padidinti vakcinų pristatymo vėlavimą bei sulėtėjusį skiepijimą. Be to, vakcinų tiekimo grandinė apima platų pasaulinį tinklą ir eksporto draudimas galėtų sukelti atsakomųjų priemonių iš tų regionų, kuriuose gaminamos COVID-19 vakcinoms reikalingos medžiagos.
ES atliko svarbų pasaulinį vaidmenį palaikydama tarpvalstybines vaistų tiekimo grandines, o COVID-19 vakcinų eksporto iš ES draudimas šį sudėtingą procesą apsunkintų. Inovatyvios farmacijos pramonės bendrovių dėmesys ir toliau bus sutelktas į naujų vakcinų ir gydymo būdų tyrimus ir plėtrą, taip pat į gamybos pajėgumų didinimą ir procesų spartinimą, kad bendradarbiaujant farmacijos kompanijoms galima būtų padidinti pristatytų vakcinų kiekį.