Visos naujienos

Naujausi duomenys apie inovatyvių vaistų prieinamumą: Lietuva ir vėl Europos sąrašo gale

2024 06 12

Kasmet atliekamas tarptautinis tyrimas apie inovatyvių vaistų prieinamumą atskleidė, kad Lietuva pagal šį rodiklį ir toliau atsilieka nuo kitų valstybių. Analizuojant 36 Europos šalių 2023 m. duomenis paaiškėjo, kad situacija Lietuvoje – viena prasčiausių.

Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (EFPIA) užsakymu tarptautinės sveikatos rinkos duomenų tyrimo kompanija IQVIA kasmet atlieka W.A.I.T. (Waiting to Access Innovative Therapies) tyrimą. Tai – didžiausias Europoje tyrimas, analizuojantis, kiek vaistų valstybėse įtraukiama į kompensuojamųjų sąrašus ir kiek laiko tai užtrunka. 

W.A.I.T 2023 tyrime analizuoti duomenys apie 167 vaistus, kurie Europos vaistų agentūros apibrėžti kaip inovatyvūs ir registruoti 2019-2022 m. Duomenys surinkti iš 36 šalių: 27 Europos Sąjungos (ES) ir 9 ne bendrijos narių.

Lietuvos rezultatai prastėja

Iš 167 vaistų, kurie per tyrimo periodą buvo registruoti ES, Lietuvoje kompensuojamųjų vaistų sąrašuose šių metų sausio 1 d. buvo 14 vaistų. Palyginimui, ES šalių vidurkis yra 72 vaistai. Daugiausiai inovatyvių vaistų – net 147 – kompensuota Vokietijoje.

„Remiantis 2023 m. duomenimis, Lietuva pagal inovatyvių vaistų prieinamumą užima vieną paskutiniųjų vietų Europoje. Tačiau svarbu žiūrėti ne tik į naujausius duomenis, bet ir tai, kaip Lietuvos rezultatai keitėsi bėgant metams. 2022 m. mūsų šalies pacientams buvo kompensuojamas 21 vaistas iš 168, 2021 m. – 26 iš 160. Matome, kad Lietuva nedaro progreso jau kelerius metus iš eilės”, – sako Jūra Smilgaitė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

Kalbant apie tai, kiek laiko užtrunka vaistų įtraukimas į kompensuojamųjų sąrašus, duomenys rodo, kad naujas vaistas pacientus greičiausiai pasiekia Vokietijoje – vidutiniškai vos per 47 dienas. Lietuvoje pacientams tenka laukti beveik 17 kartų ilgiau – 794 dienas.

Onkologiniams pacientams kompensuojami vos 3 vaistai iš 48

Tyrime analizuotas ne tik bendras inovatyvių vaistų prieinamumas, bet ir atskiros jų kategorijos. Viena jų – onkologiniai vaistai.  

Per pastaruosius ketverius metus Europos vaistų agentūroje buvo registruoti 48 inovatyvūs medikamentai, skirti gydyti onkologines ligas. Iš jų pacientams Vokietijoje yra prieinami 46 vaistai, Europos vidurkis – 25, o Lietuvos pacientams kompensuojami vos 3. 

Tyrimo duomenimis, vaistų nuo vėžio laukimo laikas Lietuvoje yra dar ilgesnis nei kitų inovatyvių preparatų. Onkologiniai pacientai naujų vaistų laukia daugiau nei 2,5 metų – vidutinis  laukimo laikas siekia net 924 dienas. Pagal šį rodiklį – Lietuva paskutinė tarp visų tirtų valstybių. 

Daugiau apie tyrimą skaitykite čia: https://www.efpia.eu/media/vtapbere/efpia-patient-wait-indicator-2024.pdf

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.