Visos naujienos

Sustabdyti ŽIV plitimą Lietuvoje trukdo nenoras gydytis

2019 12 23

Visame pasaulyje ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) yra viena pagrindinių sveikatos problemų, iki šiol nusinešusių daugiau kaip 32 mln. gyvybių. Tačiau šiandien, esant inovatyviems gydymo metodams, virusas gali būti valdomas kaip ir bet kuri kita lėtinė liga. Lietuvoje yra prieinamos efektyvios priemonės, galinčios sustabdyti viruso plitimą ir leidžiančios visiems ŽIV pacientams gyventi pilnavertį gyvenimą, tačiau kol kas jomis pasinaudoja vos trečdalis užsikrėtusiųjų. 

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2016 metais paskelbė rekomendaciją žmonėms, užsikrėtusiems ŽIV, taikyti visą gyvenimą trunkančią antiretrovirusinę terapiją, nepriklausomai nuo imuniteto lygio. Gydymas gali būti skiriamas visiems sergantiesiems, įskaitant vaikus, paauglius ir suaugusiuosius bei nėščias ir krūtimi maitinančias moteris, neatsižvelgiant į klinikinę būklę. Iki šių metų vidurio 182 šalyse įgyvendintos šios rekomendacios, įskaitant ir Lietuvą.

Visą gyvenimą trunkanti antiretrovirusinė terapija slopina viruso dauginimąsi žmogaus organizme ir stiprina asmens imuninę sistemą, taip suteikiant galimybę kovoti su infekcijomis. Nors ŽIV infekcija nėra išgydoma, veiksmingi antivirusiniai vaistai padeda valdyti virusą ir užkerta kelią jo perdavimui kitiems žmonėms.

„2018 metų vasarį naujausios ŽIV gydymo gairės buvo įdiegtos Lietuvoje. Nuo tada visi ŽIV sergantys pacientai gali gauti kompensuojamą gydymą, atitinkantį pasaulines rekomendacijas. Mūsų šalyje yra prieinamos visos priemonės, galinčios sustabdyti infekcijos plitimą ir užtikrinti Lietuvos pacientams pilnavertį gyvenimą. O svarbiausia, kad kiekvienas ŽIV pacientas gali gauti individualiai jam pritaikytą efektyvų gydymą. Dabar tereikia, kad šiomis galimybėmis pasinaudotų kuo daugiau sergančiųjų, nes tai gali padėti apsaugoti ne tik juos, bet ir visą visuomenę“, – sako Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

Daugiau apie tai – 15min.lt.

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.