Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kasmet teikia rekomendacijas dėl padermių virusų, kurie kiekvieną sezoną turi būti įtraukti į gripo vakcinų sudėtį. Tai yra svarbios gairės, kuriomis privalo vadovautis nacionalinės visuomenės sveikatos institucijos, reguliavimo įstaigos ir vakcinų gamintojai, prieš pradedant kurti ir gaminti gripo vakcinas.
2019 m. vasario 21 d. susitikimo Pekine metu, PSO atidėjo rekomendacijų dėl galimos gripo vakcinos nuo A (H3N2) štamo sudėties teikimą. Praėjus mėnesiui, kovo 21 d., PSO pateikė rekomendaciją dėl vakcinos nuo A (H3N2) štamo sudėties Šiaurės pusrutuliui 2019–2020 m. gripo sezonui. Tai buvo A/Kansas/14/2017 (H3N2) tipo virusas.
Remiantis PSO rekomendacijomis, tam, kad būtų pagamintas ir patvirtintas visas pasauliui skirtas gripo vakcinų kiekis, reikia maždaug 6–8 mėnesių.
„Vaccines Europe“ (VE), atsižvelgus į pavėluotą PSO rekomendacijų dėl vakcinos nuo A (H3N2) štamo sudėties paskelbimą, ragina nacionalines sveikatos institucijas tęsti skiepijimo nuo gripo iniciatyvų rengimą ir atkreipti dėmesį į galimus iniciatyvų pradžios ir pabaigos datų pakeitimus.
„Tuo pačiu norime atkreipti ir LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos ir Užkrečiamųjų ligų centro dėmesį, kad būtų atitinkamai planuojamos gripo vakcinacijos informacinės kampanijos. Kadangi Šiaurės pusrutuliui 2019 m. gripo sezono vakcinos bus pagamintos kiek vėliau nei įprasta kasmet, nereikėtų informacinės kampanijos pradėti per anksti“, – sako Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.
Būdama ilgamete sveikatos srities partnere, VE glaudžiai bendradarbiauja su Europos ir nacionalinėmis reguliavimo institucijomis, siekdami sumažinti galimus vėlavimus ir užtikrinti, kad vakcinos nuo gripo 2019–2020 m. sezonui būtų tiekiamos tvariai ir laiku.
VE pabrėžia visuomenės sveikatos apsaugos ir vakcinavimo aprėpties tikslų įgyvendinimo svarbą, pasitelkiant kasmetines skiepijimo nuo gripo iniciatyvas.